Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 

Młodzieżowa Akademia Umiejętności 2

„Młodzieżowa Akademia Umiejętności 2”

W okresie od 1 lipca 2012 r. do 31 maja 2013 r. Śląska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy realizowała projekt systemowy „Młodzieżowa Akademia Umiejętności 2”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 

Wsparciem projektowym objęta została młodzież uczęszczająca do OHP, z rodzin niewydolnych wychowawczo, biednych i niepełnych, zagrożona marginalizacją i wykluczeniem społecznym. 

Głównym celem projektu było podniesienie umiejętności i kwalifikacji zawodowych młodzieży w wieku 16 – 20 lat oraz ułatwienie dostępu do usług rynku pracy w celu poprawy ich zatrudnialności, poprzez:

1. Nabycie bądź podwyższenie zawodowych kwalifikacji i umiejętności, umożliwiających skuteczne     wejście na rynek pracy;
2. Uzyskanie przygotowania zawodowego w miejscu pracy;
3. Nabycie lub podwyższenie umiejętności posługiwania się językiem obcym.

W ramach projektu młodzież otrzymała wsparcie w postaci:

1. Modułu aktywizująco-doradczego– wszyscy uczestnicy przeszli cykl warsztatów prowadzonych przez doradców zawodowych, dotyczący planowania ścieżki edukacyjnej i zawodowej oraz preorientacji zawodowej.

2. Modułu zawodowego– w celu podwyższenia kwalifikacji oraz rozwinięcia kompetencji zawodowych uczestnicy projektu objęci zostali wsparciem w postaci szkoleń specjalistycznych oraz praktyk zawodowych, zajęcia przyczyniły się do poprawy sytuacji uczestników projektu na rynku pracy. 

3. Modułu językowego– wszyscy uczestnicy projektu wzięli udział w kursach językowych, każdy z beneficjentów ostatecznych miał do wyboru naukę jednego z języków UE, w zakresie którego kształcił się dotychczas w szkole.

Dodatkowo w ramach projektu zorganizowane zostały lokalne sprawdziany umiejętności zawodowych, będące rodzajem konkursu zawodowego. W sprawdzianach udział wzięli wszyscy beneficjenci projektu. Uczestnicy rywalizowali w konkurencjach związanych z profesją, której uczyli się poza projektem. Laureaci rywalizacji lokalnej wzięli udział w Centralnym Sprawdzianie Umiejętności. Młodzież objęta została  wsparciem opiekuńczo-wychowawczym i wsparciem socjalnym w postaci wyżywienia w trakcie zajęć oraz dofinansowania kosztów dojazdu na zajęcia.

Udział w projekcie był bezpłatny.

Osiągnięte rezultaty:

1. Wsparciem w ramach projektu objęto 45 kobiet zagrożonych wykluczeniem społecznym;
2. Wszystkie uczestniczki ukończyły z wynikiem pozytywnym kurs „Wizaż i stylizacja paznokci” oraz zdobyły przygotowanie zawodowe w miejscu pracy, a zwyciężczyni sprawdzianu lokalnego zajęła pierwsze miejsce podczas sprawdzianu centralnego, w którym uczestniczyli przedstawiciele jednostek z całego kraju; 
3. Wszystkie uczestniczki ukończyły kurs języka angielskiego i podwyższyły umiejętności językowe.

Jednostki realizujące projekt:

12-21 ŚHP Bielsko – Biała (15 osób) 
ul. Kosynierów 20,
43-300 Bielsko-Biała
Tel./Fax.: (33) 812 22 13
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Komendant: Mirosław Boroch

12-25 ŚHP Żywiec (15 osób) 
ul. Szkolna 2
34-300 Żywiec
Tel.: (33) 861 32 10
E–mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Komendant: Barbara Orlewska

12-29 ŚHP Częstochowa
ul. Tkacka 5a
42-200 Częstochowa
Tel.: (34) 389 25 88
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Komendant: Halina Konefał

Koordynator Wojewódzki: Artur Molenda
Tel.: (32) 209 08 74
Fax.: (32) 208 09 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

pokl.jpg

 

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info