Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

12-29 ŚHP Częstochowa

W 1959 roku, zaledwie cztery miesiące po powołaniu pierwszego Hufca w Bieszczadach (Ochotnicze Hufce Pracy powstały 13 czerwca 1958 roku na mocy uchwały Rady Ministrów), zostały powołane Hufce w Częstochowie: nr 13 przy Przedsiębiorstwie Przemysłowo – Budowlanym, wykonującym rozbudowę obecnej Huty Częstochowa, oraz nr 18 przy Częstochowskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Miejskiego. We wrześniu 1959 roku połączono oba Hufce, tworząc jeden 18 – 13 z siedzibą przy ul. Nadrzecznej 50. Hufiec liczył 60 osób i pracował na rzecz Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Miejskiego – z czasem przekształconego w Kombinat Budownictwa Ogólnego „Śląsk – Północ”, a następnie w Kombinat Budowlany. W 1990 roku, gdy przedsiębiorstwo zostało rozwiązane, hufiec musiał szukać nowej siedziby i nowych miejsc praktyk dla młodzieży chcącej uczyć się i pracować.

Działający obecnie w Częstochowie Hufiec 12 – 29 jest spadkobiercą i kontynuatorem działalności poprzedników. Podczas kolejnych lat działalności wprowadzono liczne zmiany, nie zmieniła się tylko podstawowa idea wychowania przez pracę oraz pomoc młodzieży w trudnych sytuacjach życiowych. Obecnie jest to Hufiec częściowo dochodzący (młodzież mieszka w swoich domach rodzinnych), częściowo stacjonarny. Młodzież zdobywa wiedzę teoretyczną w Zespole Szkół Technicznych w Częstochowie przy ul. Jana Pawła II 126, w Zespole Gimnazjów nr 6 w Częstochowie, ul. Krakowska 29 oraz w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie przy al. Niepodległości 16/18.

Praktyczną naukę zawodu uczestnicy odbywają na podstawie umów o pracę w prywatnych zakładach pracy w różnych zawodach, takich jak: krawiec, stolarz, murarz, mechanik samochodowy, monter instalacji sanitarnych, posadzkarz, sprzedawca, fryzjer, betoniarz – zbrojarz, piekarz, ciastkarz. Poza tym w 12 – 29 ŚHP realizowane są programy profilaktyczno – wychowawcze:

- EFS „Szkolenie – Praktyka – Zatrudnienie – Rozwój”,
- Uzależnieniom NIE,
- Młodzież w działaniu,
- Punkt Profilaktyki i Interwencji Społecznej.

W Hufcu działa także Uczniowski Klub Sportowy „Jura”, a w nim sekcje: piłki nożnej, piłki siatkowej, lekkoatletyczna, szachowo – warcabowa. Działają również koła zainteresowań: fotograficzne, plastyczne, teatralne, ornitologiczne. Odkąd w styczniu 2010 roku zakończono prace adaptacyjno – remontowe w budynku przy ul. Tkackiej 5, gdzie teraz ma siedzibę Środowiskowy Hufiec Pracy, powstały nowe możliwości. Między innymi możliwe stało się rozszerzenie działalności wychowawczej także na rzecz środowiska lokalnego. Utworzona została świetlica środowiskowa, z której korzystają mieszkające w pobliżu Hufca dzieci i młodzież. W ŚHP powstał także internat dla dziewcząt (działa od września 2010) oraz zakład fryzjerski i kuchnia, gdzie uczennice poznają tajniki zawodów fryzjera i kucharza. Zarówno zakład fryzjerski, jak i kuchnia świadczą usługi komercyjne dla okolicznej ludności. Istnieje możliwość skorzystania z usług zakładu fryzjerskiego oraz bloku żywieniowego. W ofercie znajduje się wynajem sali konferencyjno – bankietowej oraz sal wykładowych, a także organizacja imprez okolicznościowych i integracyjnych z zapewnieniem wyżywienia i pełnej obsługi. Dzięki kadrze posiadającej duże doświadczenie zawodowe i gruntowne wykształcenie, usługi świadczone są na najwyższym poziomie, przy zapewnieniu konkurencyjnych cen. Nowa siedziba częstochowskiego Środowiskowego Hufca Pracy pozwoliła nie tylko na poszerzenie działalności, ale także na ciągłe budowanie i utrwalanie pozytywnego wizerunku OHP.

12-29 ŚHP Częstochowa
ul. Tkacka 5a
42-200 Częstochowa
Tel.: (34) 389 25 88
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Komendant: Halina Konefał

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info