Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

SZTUKA PRZETRWANIA

Dziś technologia wkrada się w każdą dziedzinę naszego życia. Wszystko możemy zobaczyć w internecie. A co jeśli zabraknie nagle prądu i internetu? Czy poradzimy sobie? Dzięki uprzejmości Grupy Jurajskiej- Stowarzyszenie Polska Szkoła Survivalu uczestnicy 12-29 OSiW Częstochowa mieli możliwość przenieść się z zatłoczonego miasta pełnego szumu do spokojnego miejsca, jakim jest otoczona lasem wieś Kusięta. Tam pokazano nam, że warto wrócić do korzeni i na nowo pokochać naturę.

Survival to sztuka przetrwania – rodzaj aktywności człowieka skierowany na gromadzenie wiedzy i umiejętności związanych z przetrwaniem w warunkach ekstremalnych. Survival uczy kreatywności, ale też samodzielności. Dzięki sztuce przetrwania stajemy się wytrzymali na codzienny stres i oswajamy się z lękiem. Większość z nas wychowana w mieście, gdzie wszystko jest zautomatyzowane, za szybko panikuje. W dzisiejszych czasach mamy bardzo dużą strefę komfortu. Włączymy mapę google i możemy dojść do celu, ale tym razem było inaczej. Nie można było korzystać z internetu. Wysiedliśmy na małej stacji i musieliśmy dojść do bazy survivalowej, która znajdowała się w środku lasu. Uczestnicy otrzymali mapki, które musieli odczytać i dotrzeć do wyznaczonego celu. Na szczęście poradziliśmy sobie z tym zadaniem. W trakcie marszu dowiedzieliśmy się jakie rośliny które nas otaczają są jadalne, oraz jak mogą pomóc nam w codziennym życiu (zamiast preparatu na komary pomoże nam wrotycz pospolity czy z powodu obniżenia poziomu cukru w organiźmie możemy zjeść koniczynę).

Na miejscu w obozowisku zapoznaliśmy się z najnowocześniejszym sprzętem który nie zawsze musi być drogi oraz co należy dobierać do różnego rodzaju działań survivalowych oraz awaryjnych. Dowiedzieliśmy się jak filtrować i oczyszczać wodę z każdego naturalnego źródła. Jak z zebranych roślin możemy przyrządzić posiłek, gdzie można i w jaki sposób rozpalić ognisko oraz jak przygotować schronienie by przetrwać noc w lesie. Na koniec szkolenia uczestnicy musieli samodzielnie rozpalić ognisko.

W trakcie szkolenia młodzież nauczyła się radzić sobie w trudnych i kryzysowych sytuacjach i jak pracować oraz pomagać sobie w grupie. Mamy nadzieję, iż będzie więcej takich szkoleń.

Autor tekstu: Ewelina Hys-Maślanka

Autor zdjęć: Ewelina Hys-Maślanka

Data publikacji: 29.07.2020

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info