Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

ZESZLIŚMY DO PODZIEMIA

W dniu 29.11.2019r. uczestnicy Hufca Pracy w Tychach, wybrali się na wycieczkę do Zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce. Podczas wycieczki przewodnik zapoznał nas z historią i tajemnicami kopalni oraz o rządzących nią siłach przyrody i ciężkiej pracy wielu pokoleń górników. W grotach stoją figury pracujących górników i rekonstrukcje narzędzi i urządzeń, jakimi się niegdyś posługiwano.

W niektórych grotach znajdują się rzeźby z soli np. Mikołaja Kopernika, Johanna Wolfganga von Goethe. Z niektórych ścian daje się odkruszyć małe bryłki soli i można „polizać” solne ściany. W niektórych miejscach można podziwiać urokliwe podziemne jeziorka , przy którym można posłuchać krótkiej prezentacji koncertu, by zadziwić się możliwościami akustycznymi tych miejsc. W wielickich podziemiach odbywają się koncerty, wystawy i śluby. Tutaj również znajduje się solna rzeźba Św. Jana Pawła II, oraz najpiękniejsza ,największa, oświetlona kryształowymi żyrandolami Kaplica św. Kingi, wykonana z soli .Na każdej ścianie podziwiać można solne płaskorzeźby, główny ołtarz wykonany został z soli. Wędrówkę solnymi chodnikami, urokliwe „słone jeziora”, „osolone ściany” młodzież zapamięta na długo. Zwiedzanie Kopalni zakończyliśmy wyjazd prawdziwą górnicza windą na powierzchnie.

Autor tekstu:Halina Siejka

Autor zdjęć:Anna Pawlik

Data publikacji: 03.12.2019

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info