Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

PoMocne ANDRZEJKI

W dniu 29.11.2019 r, uczestniczki 12-29 OSiW Częstochowa, w ramach porozumienia zawartego z Fundacją „poMocna”, współorganizowały Zabawę Andrzejkową dla dzieci niepełnosprawnych. Są to dzieci z upośledzeniem umysłowym lekkim i umiarkowanym, chore na autyzm, z Zespołem Downa i mózgowym porażeniem dziecięcym.

Aktywne poMocne Uczestniczki OHP : Patrycja Męcik, Ewa Skrzydlak i Mirabella Sułecka, wraz z wychowawcami: Anitą Kruszyńską i Aleksandrą Kmitą, pomagały w tworzeniu ozdób bożonarodzeniowych na kiermasz świąteczny, z którego całkowity dochód będzie przeznaczony na rzecz podopiecznych fundacji. Podczas licznych konkursów i wróżb andrzejkowych, dziewczęta wykazały się sporą pomysłowością w indywidualnym podejściu do każdego dziecka, z uwzględnieniem jego indywidualnych potrzeb. Spotkanie, okraszone słodyczami: min. ciastami upieczonymi przez mamy, a także cukierkami, wafelkami i sokami, zakupionymi przez fundację, zakończyło się wspólną zabawą taneczną.

Nasze uczestniczki, podczas rocznego wolontariatu, polegającego głównie na strzyżeniu dzieci niepełnosprawnych, przekonały się, że wolontariat jest szansą na zwiększenie ich kompetencji w zawodzie fryzjera, w którym kształcą się od półtora roku. Zdobyły również dodatkowe doświadczenia, niezbędne w pracy z drugim człowiekiem, m.in. zapoznały się z potrzebami i oczekiwaniami dzieci niepełnosprawnych, nauczyły się cierpliwości i elastyczności w prowadzeniu zajęć. Dziewczęta przyznały, że praca z dziećmi niepełnosprawnymi daje im ogromną satysfakcję. Przekonały się, że wolontariat z dziećmi niepełnosprawnymi jest wyłącznie dla osób z wielkim sercem, cierpliwością i potrzebą niesienia pomocy. Zauważyły też, że dzieci z niepełnosprawnościami mówią wprost co czują, czego potrzebują i od razu wyczuwają, że ktoś nie jest szczery i autentyczny. Okazuje się, że dzieci oczekują tak niewiele - uśmiechu, przytulenia, wysłuchania. Z kolei nasze uczestniczki otrzymują w zamian akceptację i zaufanie dziecka niepełnosprawnego, co daje ogromną satysfakcję i zachętę do dalszych działań.

Autor tekstu:Anita Kruszyńska

Autor zdjęć:Aleksandra Kmita

Data publikacji: 02.12.2019

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info