Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W JAWORZNIE

Uczestnicy 12-17 Hufca Pracy w Jaworznie wzięli udział w uroczystościach z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego o godzinie 11:11. 11 listopada jest polskim świętem państwowym upamiętniającym uwolnienie kraju z jarzma zaborców po 123 latach trwania zniewolenia. Sam dzień został wyznaczony jako data umowna gdyż sam proces odbudowy niezależności przez Polskę nie został wdrożony z dnia na dzień, ale składał się z serii wydarzeń.

Warto wspomnieć powołanie Rady Regencyjnej, która ogłosiła niepodległość państwa 7 października 1918 roku. Znamiennym dniem okazał się też 11 listopada, gdy zwierzchnią władzę wojskową otrzymał Józef Piłsudski. Zbiegło się to również z zawarciem rozejmu w Compiègne i oficjalnym zakończeniem I wojny światowej. Właśnie tę datę – 11 listopada 1918 roku – ogłoszono oficjalnym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości. Aby w wyjątkowy sposób uczcić kolejną rocznicę przygotowano szereg występów w których wzięli udział między innymi uczestnicy naszego hufca. Nie zabrakło wzruszających momentów, przypomniano piękne patriotyczne piosenki, recytowano wiersze, przypomniano najważniejsze wydarzenia z historii Polski tamtego okresu. „Nazwiska tych, którym zawdzięczamy niepodległość, niech będą w historii wypisane złotymi zgłoskami. Myśl o wolnej, niepodległej Polsce była dla nich ponad wszystkim” .

Autor tekstu:Jolanta Kozłowska

Autor zdjęć:Jolanta Kozłowska

Data publikacji: 08.11.2019

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info