Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

W HOŁDZIE POWSTAŃCOM

W dniu 07.11.2019 r, delegacja 2 uczniów klasy III Szkoły Branżowej I Stopnia w ZS Nr1 im. E. Kwiatkowskiego, uczestników 12-29 OSiW Częstochowa wraz z wychowawcami, udała się do Mrzygłodu, dzielnicy Myszkowa. Celem wycieczki było upamiętnienie powstańczej walki o niepodległość ojczyzny, która rozpoczęła się w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku.

Przy okazji składania kwiatów i zapalenia zniczy, na zbiorowej Mogile Powstańców Styczniowych oraz pod Pomnikiem Pamięci Bohaterów – Powstańców poległych w walkach o niepodległość, uczestnicy poznali historię powstańczych walk. Refleksję wywołała w chłopcach wiadomość, że ich rówieśnicy, w obliczu branki, czyli przymusowego poboru młodzieży do wojska, zdecydowali, że przyspieszą zryw narodowy, który był planowany na wiosnę. Z Częstochowy wyruszył oddział powstańczy, kierowany przez Teodora Cieszkowskiego, oficera rosyjskiego pułku piechoty, który porzucił służbę u cara. Od czasu, gdy Mrzygłód stał się kwaterą komendanta Cieszkowskiego, ruszyły akcje niszczenia mostów i torów kolejowych, którymi wożono na południe posiłki dla wojsk carskich. Ważną rolę w tym czasie odgrywała wieża kościelna, która była miejscem obserwacji i sygnalizacji dla powstańców. W akcie zemsty, żołnierze carscy podpalili kilka domów w mieście. Bitwa pod Mrzygłodem w dniu 1 marca 1863 r. była jednym z największych polskich zrywów narodowowyzwoleńczych.

Wycieczka śladami bohaterskich walk w powstaniu styczniowym 1863 roku, uzmysłowiła nam, że dzięki odwadze i determinacji naszych przodków walczących z okupantem, możemy dzisiaj cieszyć się życiem w wolnym kraju.

Autor tekstu:Anita Kruszyńska

Autor zdjęć:Aleksandra Kmita

Data publikacji: 08.11.2019

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info