Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

EUROPEJSKI KORPUS SOLIDARNOŚCI W RYBNICKIM HUFCU

We wrześniu 2019 grupa wolontariuszy zainicjowała pomysł opieki nad zwierzętami , edukacji oraz współpracy z instytucjami niosącymi pomoc „ tym co nie mówią „ . Hufiec Pracy w Rybniku skontaktował się ze schroniskiem w Raciborzu oraz Fundacją „ Jesteśmy głosem tych co nie mówią „ . Dzięki temu powstał projekt „ Po prostu – podaj łapę „ , którego celem jest szeroko pojęta pomoc zwierzętom . Projekt został zgłoszony do Europejskiego Korpusu Solidarności jako inicjatywa młodzieżowa. Został pozytywnie oceniony i dzięki temu uzyskane zostały środki unijne na realizację zadań.

W ramach projektu będą realizowane następujące przedsięwzięcia ; edukacja dzieci w zakresie opieki nad zwierzętami , kwestie adopcyjne psów i kotów, nauka właściwych zachowań wobec zwierząt . Stała współpraca z Fundacją ma polegać na ; wspólnych szkoleniach i odwiedzinach oraz zakupie karmy i innych artykułów potrzebnych zwierzętom. W ramach współpracy ze schroniskiem planujemy pomoc w utrzymaniu czystości , wyprowadzaniu psów oraz zakup niezbędnych dla psów artykułów .

Grupa wolontariuszy to przede wszystkim absolwenci Hufca Pracy w Rybniku oraz zaprzyjaźniona młodzież. Są to młode osoby , wrażliwe na los zwierząt , chętne do pomocy i pracy . Opiekunem tej drużyny wolontariuszy jest wychowawca Pani Dorota Korona. Głównym koordynatorem przedsięwzięcia jest Komendant Hufca Pracy w Rybniku Pani Magdalena Szrek – Moroń .

Dnia 25 października zostały przeprowadzone warsztaty które były początkowym etapem realizacji projektu „Po prostu-podaj łapę” w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Zajęcia odbyły się dla uczniów klas I Szkoły Podstawowej nr 9 w Rybniku i zostały przeprowadzone przez wychowawcę Hufca Pracy w Rybniku Dorotę Koronę , wolontariuszkę projektu Marzenę Holą oraz przedstawicielkę fundacji „Jestem głosem tych co nie mówią” Joanną Oślizło. Fundacja jest oficjalnym partnerem projektu EKS.

Spotkanie z pierwszoklasistami miało na celu propagowanie właściwych postaw wobec zwierząt oraz edukację w kwestii opieki i dbania o ich zdrowie. Podczas warsztatów przybliżono tematykę związaną z działalnością schroniska dla zwierząt, przedstawiono zasady bezpieczeństwa oraz zasady prawidłowego traktowania zwierząt.

Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach, które zostały podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Podczas pierwszej części mali uczniowie bardzo często zgłaszali się i zadawali wiele pytań. Następnie zajęli się kolorowaniem, ozdabianiem zakładek do książek o tematyce zwierzęcej, które zostały wcześniej przygotowane przez grupę inicjatywną zaangażowaną w realizację projektu.

Największą atrakcją była możliwość spotkania z dwoma kociakami – Pszczółką i Mają - podopiecznymi fundacji „Jesteśmy głosem tych co nie mówią”. Kocięta z utęsknieniem czekają na nowe domy. Dzięki spotkaniu z dziećmi być może uda się to zdecydowanie szybciej.

Na zakończenie spotkania pierwszoklasiści otrzymali odblaskowe breloczki w kształcie zwierząt oraz cukierki zakupione w ramach budżetu Europejskiego Korpusu Solidarności. Dziecięce uśmiechy, troska o los skrzywdzonych zwierząt potwierdziły, że pierwsze rezultaty projektu zostały w 100 % osiągnięte.

Autor tekstu:Dorota Korona

Autor zdjęć:Dorota Korona

Data publikacji: 07.11.2019

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info