Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

„SYZYFOWE” SPRZĄTANIE LASU

W dniu 24.10.2019 r, z inicjatywy członków Rady Młodzieży i Klubu Aktywnych, w ramach porozumienia zawartego pomiędzy Towarzystwem Przyjaciół Żarek – Letniska, a Śląską Wojewódzką Komendą OHP w Katowicach, odbyła się kolejna akcja sprzątania lasu. W przedsięwzięciu wzięło udział 10 uczestników 12-29 OSiW CzęstochowAa, uczniów II klasy WZ i III klasy F/M Szkoły Branżowej I Stopnia w ZS im. E. Kwiatkowskiego w Myszkowie wraz z wychowawcami z ramienia OHP: Aleksandrą Kmitą i Anitą Kruszyńską oraz nauczycielem: Panią prof. Agatą Rogacką, a także przedstawicielami Towarzystwa Przyjaciół Żarek – Letniska.

Tym razem, po ostatnich obfitych zbiorach, szczególnie w lesie, postanowiliśmy wrócić do Żarek-Letniska, gdzie każdego dnia pojawiają się nowe, dzikie wysypiska. Jest to oburzające, głównie ze względu na fakt, że największym atutem miejscowości jest otaczający ją z każdej strony las sosnowy. Niezwykle czyste powietrze i wyjątkowy mikroklimat, czyni z Żarek-Letniska idealne miejsce zarówno na weekendowy wypad, jak również na dłuższy odpoczynek. Dlatego szokujące jest to, że niektórym nie przeszkadza spacer wśród odpadów, które zostały wywiezione do lasu, mimo segregacji śmieci. Ile wysiłku trzeba włożyć w to, żeby przywieźć do lasu starą pralkę, lodówkę, czy niepotrzebne meble. Przecież w dzisiejszych czasach nie ma problemu z odbiorem jakichkolwiek śmieci, a każdy jest zobowiązany do podpisania umowy o ich wywóz.

Chociaż Art. 162. § 1. mówi: „Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany”, śmieci lądują w lasach zamiast na wysypiskach.

W sumie, podczas 5 godzin, zebrano 28 worków 120 litrowych, głównie: szklane butelki po wódce i piwie, plastikowe butelki po napojach, pojemniki z rozpuszczalnikami i lakierami, opakowania po artykułach spożywczych, szmaty, opony, itp. a chłopcy udrożnili koryto rzeki Czarki. Wykryto 2 gigantyczne wysypiska śmieci, których lokalizacja zostanie zgłoszona do gminy.

Akcja zakończyła się wspólną konsumpcją kiełbasek pieczonych na ognisku, zorganizowaną na terenie siedziby Towarzystwa.

Uczestnicy mieli ogromną satysfakcję z porządkowania terenów zielonych. Dzięki takim akcjom, młodzież podnosi swoją świadomość ekologiczną, zdaje sobie sprawę, że jest cząstką środowiska naturalnego. Lasy to przede wszystkim płuca naszej Ziemi, dom dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Są miejscem gdzie odpoczywamy, chodzimy na spacer, gdzie zbieramy jagody i grzyby.

Dlatego odwdzięczmy się lasom za to, co nam dają, ponieważ gdy nie będzie lasów, nie będzie nas !.

Wszyscy uczestnicy stwierdzili, że akcja nie będzie tylko okazjonalnym zrywem, ale na stałe wpisze się w ich kalendarz działań na rzecz ochrony polskiej przyrody. Apelują, by kierować się zasadą: „zabierz ze sobą wszystko, co przyniosłeś do lasu”, a także, aby przy okazji zabrać ze sobą co najmniej pięć śmieci, bowiem „tyle i aż tyle” wystarczy, aby wokół nas było czyściej.

Autor tekstu:Anita Kruszyńska

Autor zdjęć:Ilona Mrowiec, Agata Rogacka, Aleksandra Kmita, Anita Kruszyńska

Data publikacji: 25.10.2019

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info