Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

ŚLĄSKIE WĘDROWANIE

W czwartkowy rześki poranek 3 października blisko pięćdziesięcioosobowa grupa uczestników reprezentujących swoje drużyny z kilkunastu jednostek Śląskiej WK OHP wyruszyła na kolejny, czternasty pieszy Rajd Górski. Inicjatywa, jak co roku, miała w sobie wiele pozytywnych celów i treści, jednak przede wszystkim propagowała wśród młodzieży OHP turystykę górską jako alternatywną i prozdrowotną formę spędzania wolnego czasu. Oczywiście, nie bez znaczenia był także integracyjny, przyrodniczy i duchowy wymiar przedsięwzięcia, gdyż jak mówił św. Jan Paweł II: „Góry dają człowiekowi, poprzez zdobywanie wzniesień nieograniczony kontakt z przyrodą – poczucie wewnętrznego wyzwolenia, oczyszczenia, niezależności."

Tegoroczny rajd wyruszył z położonej 934 m n.p.m. Przełęczy Salmopolskiej, zwanej powszechnie Białym Krzyżem. Znajduje się tu kilkumetrowej wysokości krzyż, który poświęcił w 1995 r. w Skoczowie Jan Paweł II podczas jednej z pielgrzymek do Polski. Z Przełęczy Salmopolskiej można podziwiać szczyty i stoki górskie otaczające Szczyrk od strony północno – zachodniej. To doskonały punkt startowy, ponieważ z tego miejsca można zdecydować się na kilka opcji górskich wędrówek. Nasza grupa postanowiła wybrać jedną z najciekawszych tras Beskidu Śląskiego, czyli czerwony szlak z Przełęczy Salmopolskiej na Malinowską Skałę. Przez ok. 1,5 h wędrówki można było podziwiać wspaniałe jesienne pejzaże Beskidu Śląskiego. Flora górska o tej porze roku dostarcza szczególnych wrażeń, na górskim szlaku można wtedy spotkać wiele jej barw. Pierwszym zdobytym szczytem była zatem Malinowska Skała, która wznosi się na 1152 m n.p.m. Wychodnia na Malinowskiej Skale jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych symboli Beskidu Śląskiego, wpisana już w latach 70 XX w. jako pomnik przyrody nieożywionej. W stokach góry znajduje się m.in. Jaskinia Malinka o długości korytarzy 16 m, odkryta w 1970 r. Po krótkiej regeneracji sił i sfotografowaniu widoków, m.in. na Jezioro Żywieckie, grupa ruszyła grzbietem ku Skrzycznemu przez Kopę Skrzeczańską i Małe Skrzyczne. Wędrówka halą Skrzeczańską dała możliwość podziwiania rozległych panoram na Beskid Śląski i Żywiecki. Najwyższym zdobytym szczytem było tego dnia Skrzyczne (1257 m.n.p.m.), gdzie w schronisku PTTK przyszedł czas na wspólny posiłek. Po dosyć wyczerpującej trasie i w góralskim klimacie obiad smakował wszystkim wyjątkowo dobrze. Na tarasie widokowym przy schronisku kierownik wycieczki Magdalena Kwaśniewska zaprosiła wszystkich uczestników rajdu do pamiątkowego zdjęcia, a następnie grupa udała się w dół w kierunku dolnej stacji kolejki krzesełkowej na Skrzyczne.

Choć trasa tegorocznego rajdu była dosyć wymagająca, wśród młodzieży nie zabrakło zapału i chęci do pokonywania trudności. Rekompensatą z pewnością były wspaniałe widoki i możliwość obcowania z górską naturą. Pomimo zmęczenia i niejednokrotnie odczuwalnego bólu to: „warto było iść, do góry wciąż się piąć, by sobą wreszcie być, by przestać karki giąć”.

Autor tekstu:Radosław Bała

Autor zdjęć:Radosław Bała, Magdalena Kwaśniewska

Data publikacji: 07.10.2019

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info