Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Informator Śląskiej ŚWK na rok 2019

„BAROMETR ZAWODÓW” W BIELSKU-BIAŁEJ

Pośrednik pracy z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Bielsku-Białej wziął udział w badaniu jakościowych pt. „Barometr zawodów” określającym zapotrzebowanie na pracowników w kolejnym roku. Panel ekspercki został przeprowadzony w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bielsku-Białej na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W badaniu brało udział wielu ekspertów na co dzień zajmujących się lokalnym rynkiem pracy, m.in. przedstawiciele urzędu pracy, agencji zatrudnienia czy cechu rzemiosł. Uczestnicy wspólnie przeanalizowali sytuację w powiecie, w poszczególnych zawodach, dzieląc je na kilka kategorii:

• Zawody deficytowe czyli takie, w których w najbliższym roku nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców będzie w ich przypadku duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje – niewielka.

• Zawody zrównoważone czyli takie, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie (podaż i popyt zrównoważą się).

• Zawody nadwyżkowe czyli takie, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców.

Wyniki badania zostaną opublikowane na stronie www.barometrzawodów.pl oraz stronie Powiatowego Urzędu pracy w Bielsku-Białej.

Autor tekstu:Piotr Jakubiec

Autor zdjęć:Piotr Jakubiec

Data publikacji: 03.10.2019

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info