Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Informator Śląskiej ŚWK na rok 2019

RYBNIK Z LOTU PTAKA I WIELE POZYTYWNYCH TREŚCI

Dnia 30 września ośmioosobowa grupa uczestników, kształcąca się na co dzień w VII klasie Szkoły Podstawowej dla Dorosłych udała się w interesującą podróż do centrum miasta. Przedsięwzięcia miało przede wszystkim wymiar edukacyjny, ale też integracyjny, wychowawczy oraz duchowy.

Pierwszym punktem wycieczki było odwiedzenie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku, gdzie pani bibliotekarka działu dla dzieci i młodzieży przybliżyła grupie zasady korzystania ze wszystkich działów placówki oraz zabrała uczestników w pełną tajemnic i wydarzeń podróż po świecie książki z różnych gatunków literackich. Poznając poszczególne pomieszczenia biblioteki młodzież zadawała wiele pytań dotyczących czytelnictwa i aktualnych wydarzeń literackich (m.in. Rybnickie Dni Literatury). Pani bibliotekarka zapoznała uczestników z aktualnymi konkursami, które ogłosiła placówka dla wszystkich mieszkańców. Młodzieży szczególnie spodobał się pomysł udziału w konkursie pn. „Sypnij książką z rękawa” na najlepszy sleeveface. Jedna z uczestniczek wycieczki już przesłała swoje zdjęcie na konkurs. Na zakończenie wizyty w bibliotece pani Marta Kowalewska – Osada zaprosiła młodzież do wspólnej gry Story Cubes, rozwijającej słownictwo. Dziękując za aktywny udział w zajęciach bibliotecznych pani Marta zaprosiła młodzież do zapisania się do biblioteki i korzystania z jej wszelkich dobrodziejstw. Efektem poprzedniego wyjścia było poszerzenie się grona aktywnych czytelników miasta o 3 uczestników rybnickiego hufca.

Po wspólnym zdjęciu na tle biblioteki młodzież udała się na teren dawniej rybnickiej cegielni, a dziś Zieleńca im. Polskiej Organizacji Wojskowej, gdzie wychowawca hufca Radosław Bała przybliżył uczestnikom historię POW i związanym z zieleńcem miejscem grupowania się powstańców śląskich przed walkami o powrót Śląska do Polski. Była to historia szczególnie ważna, gdyż w tym roku obchodzony jest jubileuszów 100-lecia Powstań Śląskich.

Kolejnym punktem zajęć w terenie był najcenniejszy zabytek i miejsce kultu religijnego w mieście, czyli Bazylika św. Antoniego Padewskiego w Rybniku. Ta świątynia wybudowana w stylu neogotyckim na początku XX w. mieści w swoich murach i poza nimi wiele wspaniałych historii, nie tylko o wymiarze religijnym. Z tymi właśnie historiami młodzież zapoznał proboszcz bazyliki ks. Marek Bernacki, który serdecznie przywitał naszą grupę i upraszał o łaski dla całej społeczności OHP.

Po opuszczeniu świątyni przyszedł czas na punkt kulminacyjny wycieczki. Ksiądz Marek zaprosił wszystkich uczestników do wejścia na 95 metrową wieżę bazyliki, która jest najwyższą świątynią na Górnym Śląsku. Na tak dużej wysokości młodzież mogła wykonać fotografie z lotu ptaka obejmujące widok na miasto i okoliczne dzielnice.

Na zakończenie przedsięwzięcia młodzież udała się pod znajdujący się u podnóża bazyliki pomnik św. Jana Pawła II, gdzie poznała krótką biografię papieża Polaka oraz, wspólnie z wychowawcami Katarzyną Piełką i Radosławem Bałą, zapaliła znicz dziękczynny za patronat Jana Pawła II nad Ochotniczymi Hufcami Pracy.

Autor tekstu:Radosław Bała

Autor zdjęć:Katarzyna Piełka, Radosław Bała

Data publikacji: 02.10.2019

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info