Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

A MOŻE ZOSTAĆ STRAŻAKIEM?

19 grudnia 2017 doradca zawodowy z MCK w Koniecpolu zorganizował spotkanie zawodoznawcze dla uczniów kl.III Gimnazjum w Dąbrowie Zielonej w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Koniecpolu działającej w ramach Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, którego celem było zapoznanie się ze specyfiką pracy w zawodzie strażaka.

Funkcjonariusze straży pożarnej opowiedzieli młodzieży o zasadach funkcjonowania straży pożarnej, przybliżyli podstawy prawne w oparciu o jakie funkcjonuje, podział pracy w jednostce i szeroki zakres działalności. Uczniowie zostali poinformowani przede wszystkim o konieczności użycia numeru alarmowego w razie jakiegokolwiek zagrożenia, pożaru lub innych okoliczności. W dalszej części spotkania zaprezentowano sprzęt, z którego najczęściej korzystają w chwilach niesienia pomocy, poinformowano, że co trzeci pożar powstaje w naszym mieszkaniu, czyli tam, gdzie czujemy się najbezpieczniej, jednocześnie zapominając o zachowaniu ostrożności. Wielu uczniów była zainteresowana jak zaplanować drogę edukacyjną, by móc pracować w tym zawodzie. Strażacy podkreślili, że najważniejszy jest bardzo dobry stan zdrowia, oraz sprawność fizyczną kandydata, trzeba również wykazać się wiedzą z matematyki, fizyki i chemii. Ważne, żeby kandydat miał odpowiednie predyspozycje, zainteresowania, a do zawodu podchodził z pasją. Wycieczka zawodoznawcza była doskonałą okazją do bliskiego poznania pracy strażaka. Pytania jakie zadawała młodzież, rozmowy dotyczące warunków pracy, wykonywanych czynności, umiejętności, stanu zdrowia strażaków poszerzyły wiedzę oraz być może zainspirowały i zachęciły uczniów do edukacji w tym zawodzie.

Autor tekstu:Ewa Pudło

Autor zdjęć:Ewa Pudło

Data publikacji: 21.12.2017

 

Śląska WK
Pl. Grunwaldzki 8-10
40-950 Katowice
Tel.: (32) 209 08 63/65
Fax.: (32) 258 19 31
E-mail: slaska@ohp.pl

 width=240


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info